Pārlekt uz galveno saturu

Neparastākās Jaunā gada atzīmēšanas tradīcijas pasaulē

Cik dažādas ir pasaules valstis, tik arī svētku svinēšanas paradumi. Kuri tev šķiet visneparastākie no mūsu apkopotajiem? 

 

1. Skotija

Skotijas Jaunā gada sagaidīšanas tradīcijas iekļauj vairākus ar uguni saistītus rituālus. Edinburgā cilvēki dodas lāpu gājienā, izveidojot uguns upi cauri pilsētai. Stounheivenā tiek griezti uguns apļi, kas ir tradicionāls attīrīšanās rituāls, lai simboliski sadedzinātu aizejošā gada ļaunos garus.

2.Krievija

Šķiet, ka Sibīrijā valdošie skarbie klimatiskie apstākļi veicinājuši ne vien dabas, bet arī cilvēku pielāgošanos tiem. Sibīrijas iedzīvotāji neuzskata, ka vienkārša Jaunā gada balle būtu pienācīga notikuma atzīmēšana, tāpēc stāda kokus aizsalušu ezeru dibenos. Kad tie iestādīti, nirēji veic ap tiem deju pirms atgriešanās virs ūdens. Iestādītie koki ir simbols jaunam sākumam.

3.Brazīlija

Brazīlijā jāizpilda pietiekami daudz noteikumu, lai gadu iesāktu “pareizi”. Pats galvenais - jāģērbjas pavisam jaunās, baltās drēbēs. Lielākoties brazīļi Jauno gadu izvēlas sagaidīt pludmalē, jo svarīga aktivitāte ir pusnaktī pārlēkt 7 viļņiem un ziedot baltu ziedu Jūras dievībai, lai sekojošais gads nestu veiksmi, laimi un pārticību.

4.Dānija

Dāņi, lai piesaistītu laimi, un atbrīvotos no veciem šķīvjiem, Jaunā gada vakarā plēš tos un atlūzas met pret drauga namdurvīm - lai laime tiek arī draugiem. Jo vairāk lausku pie kāda durvīm, jo šis cilvēks uzskatāms par labāku draugu plašākam ļaužu skaitam.

5.Kolumbija

Zini, kas ir vecā gada lelle? Kolumbijā tāda tiek veidota, piepildot izbāzeni ar pirotehniku, lai gadu mijā aizdedzinātu, tādējādi sadedzinot vecā gada neveiksmes un visu pārējo, ko nav vēlēšanās ienest līdzi jaunajā gadā.

6.Japāna

Tokijas budistu tempļos Jaunais gads tiek ieskandināts ļoti burtiski - zvani zvana 108 reizes, reprezentējot 108 cilvēciskās vājības, kas, ja netiek kontrolētas, noved pie ciešanām. Zvanu skaņas simboliski tās padzen, lai nākošais gads būtu labāks.

7.Dienvidāfrika

Johannesburgas iedzīvotāji izceļas ar samērā īpatnēju pieeju savas vides atbrīvošanai no liekā, lai piesaistītu ko jaunu - viņi nevajadzīgās mēbeles izmet pa logu. Pilsētas viesi tiek brīdināti būt uzmanīgiem, jo jebkurā brīdī pa kādu no neskaitāmo dzīvokļu logiem var izkrist kāds interjera priekšmets.

8.Čīle

Mūsu kultūrā ļoti neierasti Jaunais gads tiek sagaidīts Čīlē, kur pēdējos gados plaši izplatīta tradīcija ir to atzīmēt kapsētās, lai būtu kopā ar mirušajiem radiniekiem un draugiem.

9. Ekvadora

Līdzīgi kā citās Dienvidamerikas valstīs, arī Ekvadorā, sagaidot Jauno gadu, ir svarīgi pievērst uzmanību savas apakšveļas krāsai (katrai ir sava simboliskā nozīme - dzeltenā sola labklājību, bet sarkanā - veiksmi mīlestībā), tāpat plaši izplatīta ir lielu leļļu gatavošana vai pirkšana, kas simbolizē iepriekšējā gada neveiksmes. Arvien biežāk leļļu sejas atveido kādu multfilmas varoni. Atsevišķās provincēs kaimiņi kopīgi veido gigantiskas lelles, atveidojot slavenus politiķus, aktierus vai sportistus, iekšieni piepildot ar uzskaitītām personīgajām neveiksmēm, nelabvēļu vārdiem un politiskajām neveiksmēm, un pēc tam tās visu dienu dedzinot pie savām darba vietām. Bet, lai piesaistītu veiksmi nākošā gada ceļojumiem, ekvadorieši skrien ar tukšu čemodānu ap savu kvartālu.

10.Latvija

Latviešiem, savukārt, ir lieliska iespēja Jauno gadu sagaidīt trakulīgos rokenrola ritmos Hotel Jurmala Spa. Viesu izklaidei sarūpētas ugunīgas deju performances, DJ, dzīvā mūzika, konkursi un, protams, svētku uguņošana. Vairāk par to vari uzzināt šeit