Pārlekt uz galveno saturu

Ievērojami Jūrmalas cilvēki

Jūrmala var lepoties ne vien ar skaistu arhitektūru, smilšainām pludmalēm un interesantiem apskates objektiem, bet arī ar pilsētā dzīvojušiem ievērojamiem cilvēkiem. 

 

1.Ansis Cīrulis (1883 - 1942)

Bijis gleznotājs, lietišķās mākslas meistars un grafiķis. Starp būtiskākajiem viņa sasniegumiem ir valsts karoga standarta un pirmās Latvijas Republikas pastmarkas meta izveidošana. 

2.Heinrihs Skuja (1892—1972)

Latviešu biologs, algologs, kura vārdā nosauktas daudzas aļģu ģintis un sugas. Latvijas Zinātņu Akadēmija piešķir balvu par izciliem sasniegumiem bioloģijā, kura nosaukta H. Skujas vārdā.

3.Valija Vaščunas-Jansone (1902 - 1990)

Šī ārkārtīgi drosmīgā dāma ir viena no trim sievietēm, kuras apbalvotas ar Lāčplēša kara ordeni. 1919. gada 19. novembrī viņa bija viena no pirmajām, kas, neraugoties uz ienaidnieka pārspēku, ieņēma “Plātņu” mājas un tajās saņēma gūstekņus un trofejas. Pēc kara uzsākusi studijas Latvijas Universitātē un absolvējusi to kā advokāte.

 

4.Viktors Mellenbergs (1905—2001)

Bijis Rīgas Jūrmalas arhitekts. Rīgas Jūrmala kā administratīva vienība bija izveidota uz Buļļu, Bulduru, Majoru, Valteru un Slokas muižu zemes, un pastāvēja no 1920. gada 2. marta līdz 1946. gada 8. janvārim. Viņš bija viens no diviem arhitektiem, kuri projektēja 1936. gadā uzcelto Dzintaru koncertzāli.

Foto: Viktors Šveics

 

5.Pēteris Pētersons (1923—1998)

Latviešu dramaturgs, teātra režisors, kritiķis un drāmas teorētiķis, tulkotājs, publicists un sabiedriskais darbinieks. Papildus sasniegumiem šajās jomās, aktīvi iesaistījies Atmodas kustībā, bijis arī pirmo Dziesmu svētku režisors pēc Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas.

 

6.Rihards Rudzītis (1898-1960)

Latviešu filozofs, rakstnieks un sabiedriskais darbinieks. Savas literārās darbības dēļ abi ar sievu 1948. gadā nonākuši izsūtījumā Sibīrijā. Pēc atgriešanās dzimtenē, pēc Helēnas Rērihas lūguma, uzrakstīja manuskriptu "Kosmiskās stīgas Nikolaja Rēriha daiļradē", kā arī līdz pat 2008. gadam neizdoto "Uguns Mācība. Ievads Dzīvajā Ētikā". Viņa darbi PSRS okupācijas laikā bija aizliegti un glabājās specfondos.

 

7.Eduards Pāvuls (1929 - 2006)

Viens no populārākajiem latviešu teātra un kino aktieriem. Kopumā nospēlējis ap piecdesmit teātra un sešdesmit kino lomas. Vienas no zināmākajām E. Pāvula lomām ir Oskars 1957. gada kinolentē “Zvejnieka dēls” un Ērmanis 1970. gada filmā “Vella kapi”.

Foto: Rīgas Kinostudijas arhīvs

.Rainis (Jānis Krišjānis Pliekšāns, 1865 - 1929) un Aspazija (Johanna Emīlija Lizete Rozenvalde, 1865 - 1943)

Šis ārkārtīgi zināmais latviešu rakstnieku pāris Jūrmalā pavadīja vien dažus gadus, taču to laikā abiem tapa vairāki ievērojami darbi. Rainim šī kļuva par pēdējo dzīvesvietu, par kuru viņš izteicies, ka nekur citur iepriekš neesot juties tik labi.

Godinot Raini un Aspaziju, viņu vārdā nosaukta arī lielākā un skaistākā Hotel Jurmala Spa konferenču zāle, kas spēj uzņemt līdz pat 340 cilvēku un no 11. stāva augstumiem paver neatkārtojamu skatu uz Jūrmalu. Gluži kā Rainis un Aspazija, arī šī zāle spēj būt gan viens vesels, gan divas atsevišķas vienības, kas katra spēj uzņemt līdz 150 viesu. 

Ar šīm un citām konferenču telpām vari iepazīties šeit: 

https://www.hoteljurmala.com/lv/pakalpojumi/konferences-kazas-un-banketi/konferences/zales-ietilpiba-un-cenas

Foto: no Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma. Autors nezināms.

9.ansis (Ansis Kolmanis, dzimis 1987. gada 8. maijā)

Hiphopa mūziķis un producents. Mūziķa karjeru sācis ap 2003. gadu, savukārt debijas soloalbumu - “111” - izdevis 2005. gadā. Trīspadsmit gadus vēlāk ieguvis Zelta mikrofona balvu par 2017. gada labāko hip hop albumu “Balzams”.

10.Roberts Bukarts (dzimis 1990. gada 27. jūnijā)

Latviešu hokejists, kurš šobrīd pārstāv Čehijas Ekstralīgas vienību HC Vitkovice. Savu karjeru sācis 2005. gadā. Neilgi pēc sadarbības uzsākšanu ar Čehijas Ekstralīgas klubu HK Zlīna, 2015. gada decembrī atzīts par mēneša labāko Ekstralīgas spēlētāju. Piedalījies sešos Pasaules čempionātos, esot Latvijas izlases sastāvā.

Foto: LETA